Czy joga buduje mięśnie?

Krótka odpowiedź brzmi: tak, joga może pomóc ci zbudować mięśnie! To prawda – joga nie zapewni Twojemu ciału tak intensywnego treningu, jak podnoszenie ciężarów czy sprint na bieżni, ale wciąż zapewnia świetny trening sercowo-naczyniowy i sporą dawkę treningu siłowego dla mięśni rąk, pleców, nóg i rdzenia.

Oczywiście, kiedy mówimy „mięśnie”, nie mamy na myśli ogromnych mięśni, jakie można zobaczyć u kulturysty. Joga nie jest ćwiczeniem, które nada ci masę – ma za zadanie poprawić twoją siłę i elastyczność, nie powodując przyrostu wagi. Więc jeśli twoim celem jest zbudowanie dużych mięśni jak The Rock, lepiej pomiń salutowanie na słońcu i udaj się prosto do sali z ciężarami. Ale dla reszty z nas, którzy szukają sposobu na zbudowanie szczuplejszej sylwetki i obniżenie ryzyka kontuzji lub chronicznego bólu (zwłaszcza gdy się starzejemy), joga jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów.

Zajęcia jogi są zazwyczaj skonstruowane wokół serii póz (zwanych asanami), które są utrzymywane przez kilka oddechów każda. Pozy te stanowią wyzwanie dla wszystkich rodzajów mięśni w całym ciele. Co więcej, pobudzają one również tętno.

Więcej na funokay.pl